Professional Bodies

 

ProfessionalSocieties/Chapters

Organizing engineering events(annually)

Activities  conducted

IEEE Students Chapter

ADASTRA

Tech Inferno (Technical Events)

  • Paper Presentations
  • Poster Presentations
  • Project Expo
  • Computer Champs
  • Mech Maniacs
  • Electro Buzz
  • BIO-Blast

Code Busters (Programming Events)

  • Relay Coding
  • C – Champs
  • Java Genius
  • Coding Quiz

Management Events

  • Corporate Crunch
  • Optimize!
  • B Quiz
  • Interview Simulator

Pandemonium(NonTechnical Events)

  • Mr & Ms ADASTRA
  • Radium Cricket
  • Pen Fight
  • Tug of War
  • Carroms
  • Chess
  • Short Pitch Cricket
  • Music Quiz
  • Movie Quize
  • Cartoon Quiz

 

ISTE Students chapter

SREEVISION

  • Brain Booster
  • Photoshop Session
  • Web Designing Session
  • Sreevision

 

Technical Activities:

  • Paper Presentation
  • Poster Presentation
  • Project Expo
  • Bio War
  • Coding Events
  • Workshops
  • Olympus

Robotics Club

ROBOVEDA

Robotic Events :

  • National Sympozium 
  • Blind Race
  • F1 Race
  • Indian Rover
  • Robo Soccer
  • Laxman Rekha

 

The Electronix Club

TECHNICAL EVENTS

  • Project Expo
  • WOrkhop
  • EQuiz
  • Paper Presentation

Innovation and Creavity Club(IC2)

 

PROJECT EXPO

  • AAVISHKAAR
  • KALASRUSTI
  • Creative Writing 
  • Laghu Chitra
  • ENTREPRENEURSHIP

TECHVISION

TECH EVENTS

  • RIGOLADE

Technical events:

  1. Tathva
  2. Code Gig
  3. Web Picasso
  4. Decoder
  5. Bon Voyage
  6. Brain Buzz
  7. Incubator
  8. Techquest.

Non-Technical events:

  1. Picture this
  2. Treasure Hunt
  3. LAN Gaming
  4. PPT Escapade
  5. Chain Charade

 

 
 

ECE STUDENTS BOARD MEMBERS IN PROFESSIONAL SOCIETIES /CHAPTER/CLUBS

INDIAN STUDENT TECHNICAL EDUCATION(ISTE)- BOARD MEMBERS

S.no

Name :

Branch

Designation

1.

J SATARDHAN

ECE-4

TECHNICAL HEAD

2.

RAGHAVENDRA

ECE-4

TREASURER

3.

SREEPRADHA

ECE-4

DOCUMENTATION

 

THE ROBOTICS CLUB- BOARD MEMBERS

S.no

Name :

Branch

Designation

1.

T.V.Harikrishna

ECE-4

President

2.

M.M.Saiprakash

ECE-3

Technical executive

3.

Datta Lohith

ECE-4

Technical executive

4.

K.Rasaghna

ECE-3

Internal affairs executive

5.

Sai satwik

ECE-4

Student Advisory board member

6.

Srinivas satya

ECE-4

Student Advisory board member

7.

Saideep

ECE-4

Student Advisory Board  member

8.

Naveen

ECE-4

Student Advisory Board member

9.

Udithracha

ECE-4

Student Advisory Board  member

10.

Karoz

ECE-4

Student Advisory Board  member

11.

Sri ganga

ECE-4

Student Advisory Board  member

12.

Mani kiran

ECE-4

Student Advisory Board  member

13.

Sri vikas

ECE-3

Technical advisory board chairman

14.

Aithasaikrishna

ECE-3

Technical advisory board member

15.

Tejas

ECE-3

Technical advisory board member

16.

Sumukh

ECE-3

Technical advisory board member

17.

Shahid

ECE-3

Technical advisory board member

18.

Dhanoosh

ECE-3

Department of designing member

19.

Himanshu

ECE-3

Department of designing member

Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE)- BOARD MEMBERS

S.no

Name :

Branch

Designation

1.

D kRISHANJALI

Ece

TRESURER

2.

C PRADEEP

ECE

JOINT SECRETARY

3.

M PRABHUDEV

ECE

HR AND PR

INNOVATION AND CREATIVITY CLUB(ICC)- BOARD MEMBERS

S.no

Name :

Branch

Designation

1.

K VIRINCHI

ECE-3

ORGANIZING COUNCIL

2.

SAI RAHUL

ECE-3

ORGANIZING COUNCIL

3.

S VINAY PRAVEEN

ECE-4

AAVISHKAR HEAD

4.

G HARSHA VARDHAN REDDY

ECE-4

CICC HEAD

5.

N VENKATESH

ECE-4

CICC DEPUTY HEAD

START CLUB- BOARD MEMBERS

S.no

Name :

Branch

Designation

1.

J Narender

ECE-3

Founder

2.

Mohammad Abdul Sami Shahid

ECE-3

VicePresident

3.

P Srisai

ECE-3

General Manager

4.

Dhanoosh

ECE-3

Innovation and Designing Head

5.

Rishitha

ECE-3

Treasurer

6.

Anvesh

ECE-3

Softskills Head

7.

Vamshi

ECE-3

Publicity Head

8.

Tirumal

ECE-3

Organizing Head

9.

Nitish

ECE-3

Publicity Head

 

 

Scroll To Top